آیین نامه

آیین نامه

آئین‌نامه نمایش فیلم‌ در گروه سینمایی هنر و تجربه

 

مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، به عنوان زیر مجموعه سازمان سینمایی وزارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از تهیه کنندگان و فیلمسازان این حوزه که علاقمند به حضور در اکران فیلم‌های هنری و تجربی در قالب «گروه سینمایی هنر و تجربه» دعوت می‌نماید.

نمایش‌های سینمایی هنر و تجربه برنامه‌ای جامع برای عرضه فیلم‌های ارزشمند و غیرتجاری است که نمایش آنها می‌تواند  افقهای جدیدی در دیدگاه سینمایی پیشنهاد کند و برای توسعه زبان سینما دست به تجربیات در شیوه‌های بیانی بزند و به ارتقای دانش سینمایی تماشاگران و ارتقای کیفیت هنری سینمای ایران کمک کند.

 

الف) تعاریف

1) مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی مدیریت، هماهنگی و نظارت بر فعالیت‌های گروه سینمایی هنر و تجربه و همچنین، وظیفه حمایت و کمک به چرخه اکران فیلم‌های هنری و تجربی را عهده دار است و در این آئین نامه «مرکز» نام برده می‌شود.

2) فیلم هنری به اثر سینمایی – در هر قالب زمانی کوتاه و بلند و داستانی و مستند و انیمیشن و... - گفته می‌شود که فرم و محتوای آن تمایلات و حساسیت‌ها و کنجکاوی‌های زیبایی‌شناسانه تماشاگران را برانگیزد و ذوق و سلیقه بصری آنان را ارتقا دهد. فیلم تجربی نیز به فیلمی اطلاق می‌شود که شیوه‌های تازه‌ای در بیان و روایت سینمایی در آن تجربه شده باشد که جریان اصلی سینمای کشور به سوی آن نمی‌رود. البته برخی از فیلم‌های متفاوت و برتر سینمای کشور هم که حاوی جنبه‌های هنری و تجربی قابل توجه هستند مشمول آثار هنری و تجربی می‌شوند. آثار منطبق با تعریف حاضر و دارای پروانه نمایش در این آئین‌نامه «فیلم» نام برده می‌شوند.

3) شورای انتخاب اکران فیلم های هنر و تجربه که با حکم مدیرعامل مرکز منصوب می‌شوند که این آئین‌نامه «شورا» نام برده می‌شود.

4) «بانک فیلم هنر و تجربه» مختص فیلم‌های اکران شده در گروه هنر و تجربه است که با ثبت در این بانک، پس از اتمام دوره اکران سینمایی تا پایان مدت اعتبار پروانه نمایش امکان نمایش مجدد و اختصاصی بر اساس ضوابط آئین‌نامه در سینمای اصلی هنر و تجربه را دارد.

5) مالک فیلم و یا نماینده قانونی ایشان در این آئین نامه «متقاضی اکران» نام برده می‌شود.

6) «باشگاه هنر و تجربه» ویژه اعضای افتخاری شامل بزرگان و پیشکسوتان هنر و سینما، اعضای حرفه‌ای شامل تهیه‌کننده و کارگردان فیلم‌های انتخاب شده برای اکران در گروه سینمایی هنر و تجربه و همچنین مخاطبان سینمای هنری و تجربی است که خدمات ویژه‌ای را به اعضای خود ارائه می‌دهد.

7) دبیرخانه گروه سینمایی هنر و تجربه زیر نظر مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی فعالیت می‌کند که در این آئین نامه «دبیرخانه» نام برده می‌شود.

 

ب) موضوع آئین نامه

نحوه ارائه درخواست، پذیرش، شرایط اکران و خدمات تبلیغاتی و اطلاع رسانی فیلم‌ها در گروه سینمایی هنر و تجربه

 

ج) شرایط ثبت درخواست و اکران

1) درخواست برای نمایش فیلم در گروه سینمایی هنر و تجربه در قالب تکمیل و تحویل فرم درخواست نمایش فیلم، نامه رسمی و نسخه بازبینی فیلم به دبیرخانه صرفا توسط متقاضی اکران (مالک فیلم یا نماینده رسمی ایشان) قابل انجام است.

2) فقط فیلم‌های دارای پروانه ساخت ویدیویی یا سینمایی از معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی امکان نمایش در گروه سینمایی هنر و تجربه را دارند.

3) اخذ و ارائه گواهی مالکیت و پروانه نمایش فیلم از سازمان سینمایی کشور ضروری و به عهده متقاضی اکران است.

4) انتخاب فیلم و برنامه‌ریزی برای نمایش در گروه سینمایی هنر و تجربه بر اساس نظر شورا امکان‌پذیر است.

5) فیلم‌هایی که قبلا در دوره‌های گذشته شورای هنر و تجربه بررسی شده‌اند، مجددا مورد بررسی قرار نمی‌گیرند.

6) ارائه نسخه نهایی مطابق با استاندارد نمایش فیلم‌ در سینما به عهده متقاضی اکران بوده و DCP  فیلم توسط گروه سینمایی هنر و تجربه تهیه می‌شود.

7) بر اساس نظر شورا، یکی از سه شکل زیر در نتیجه بررسی فیلم تعیین می شود:

الف. فیلم برای اکران سینمایی گروه سینمایی هنر و تجربه انتخاب شده است.

ب. فیلم برای اکران آنلاین در گروه سینمایی هنر و تجربه انتخاب شده است.

ج.  فیلم برای اکران در گروه سینمایی هنر و تجربه انتخاب نشده است.

8) در صورت انتخاب اثر برای اکران، فرایند نمایش بر اساس موارد مندرج در بخش «شرایط اکران» اجرا می‌شود.

9) نحوه برنامه ریزی اکران‌ فیلم‌ها بر اساس الگوی اکران سینمایی هنر و تجربه و میزان استقبال مخاطبان تعیین می‌شود.

10) کل مبلغ فروش بلیت فیلم در سالن‌ های در اختیار (اجاره شده) گروه هنر و تجربه پس از کسورات قانونی (مالیات ارزش افزوده و نظیر آن) به مالک فیلم پرداخت می‌شود. مبلغ فروش فیلم در سایر سینماها پس از کسر سهم سینما به متقاضی اکران پرداخت می‌شود.

11) مبلغ فروش فیلم در اکران آنلاین بر اساس استانداردهای نمایش آنلاین و ضوابط سامانه‌ طرف قرارداد تعیین می‌شود و کل درآمد حاصله پس از کسر سهم سامانه نمایش آنلاین به متقاضی اکران پرداخت می‌شود.

12) انجام خدمات تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی نمایش فیلم مطابق شرایط این آئین نامه و کلیه هزینه‌های آن به عهده گروه سینمایی هنر و تجربه است.

13) گروه سینمایی هنر و تجربه تبلیغات و اطلاع رسانی نمایش فیلم مطابق شرایط این آئین نامه را انجام خواهد داد. با این حال اکران موفق فیلم مستلزم حضور فعال و تلاش صاحبان فیلم در فعالیت‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی است.

14) زمان آغاز اکران فیلم‌ پس از پس از عقد قرارداد و مشخص شدن برنامه نمایش اعلام خواهد شد.

15) تحویل نسخه بازبینی و نسخه نهایی اثر توسط تهیه کننده و یا نماینده قانونی ایشان در قالب هارد، فلش و یا لینک بازبینی به دبیرخانه امکان پذیر است.

 

د) شرایط اکران

1) مراسم رونمایی و نمایش اختصاصی فیلم با حضور عوامل و علاقمندان پیش از آغاز اکران فیلم توسط مدیریت گروه سینمایی هنر و تجربه برنامه ریزی و اجرا می‌شود.

2) هر فیلم پس از انتخاب برای اکران سینمایی، در ابتدا به مدت دو هفته به صورت مستمر در سالن های هنر و تجربه در تهران نمایش داده می‌شود. طی این مدت تمامی سانس‌ها مطابق جدول اکران برقرار خواهد بود.

3) نمایش فیلم های هنر و تجربه در سالن‌های هنر و تجربه در سایر شهرها یک روز در هفته برنامه ریزی شده است. در صورت استقبال مخاطبان اکران های بعدی برنامه‌ریزی می‌شود.

4) به منظور تضمین نمایش فیلم در سالن‌های طرف قرارداد فیلم، به مدت دو هفته کف فروش سانس‌های تعریف شده در سینماها توسط هنر و تجربه خریداری شده و برای حمایت و تشویق مخاطبان فیلم، جهت توزیع در اختیار متقاضی اکران قرار می‌گیرد.

5) پس از دو هفته، در صورت استقبال مخاطبان (حداقل فروش ده بلیت برای هر سانس) اکران فیلم ادامه می‌یابد.

6) در صورت تمایل متقاضی اکران به اکران آنلاین، در پایان دوره اکران سینمایی، اکران آنلاین فیلم به مدت یک ماه آغاز می‌شود.

7) پس از پایان دوره اکران سینمایی، فیلم تا پایان مدت اعتبار پروانه نمایش در بانک فیلم هنر و تجربه ثبت می‌شود. در صورت پیش خرید حداقل 20 عدد بلیت از فیلمی که در بانک فیلم ثبت شده است، یک نوبت اکران سینمایی در محل مرکزی سینمای هنر و تجربه برای این فیلم اختصاص می‌یابد. به این ترتیب بر اساس استقبال مخاطبان امکان نمایش های مجدد در سالن سینمای هنر و تجربه فراهم خواهد بود.

8) در صورت نظر شورا مبنی بر انتخاب اثر برای اکران آنلاین، فرایند اکران آنلاین پس از مراسم رونمایی اجرا می‌شود.

9) پس از پایان دوره اکران آنلاین، در صورت تمایل متقاضی اکران، فیلم به صورت vod در سامانه نمایش آنلاین طرف قرارداد گروه سینمایی هنر و تجربه منتشر می‌شود.

10) با توجه به ظرفیت مخاطبان سینمایی در شهرهای فاقد سالن‌های هنر و تجربه، در دوره‌های زمانی مشخص فیلم‌های اکران شده در گروه سینمایی هنر و تجربه در قالب هفته‌های فیلم نمایش داده خواهد شد.

 

ه) خدمات تبلیغاتی و اطلاع رسانی فیلم

1) طراحی کمپین تبلیغاتی هر فیلم برای بازه زمانی اکران سینمایی و آنلاین.

2) برگزاری مراسم رونمایی و نمایش اختصاصی فیلم با تأمین اقلام تبلیغاتی ویژه مراسم رونمایی شامل: پاپ آپ و پوستر فوم برد، تصویربرداری و عکاسی.

3) برگزاری نشست نقد و گفتگو فیلم در مراسم رونمایی در تهران.

4) تولید اقلام تبلیغاتی مکمل یا مورد نیاز شامل: پوستر، تیزر، موشن استوری و اقلام مورد استفاده در فضای مجازی بر اساس کمپین تبلیغاتی اختصاصی فیلم.

5) تولید آیتم‌های ویدیویی اختصاصی شامل مصاحبه با کارگردان و عوامل و منتقدان جهت انتشار در فضای مجازی و سایر رسانه‌ها.

6) تولید و نمایش برنامه اینترنتی نقد و تحلیل فیلم در سایت هنر و تجربه.

7) چاپ و نصب رول آپ در سینماهای گروه هنر و تجربه در سراسر کشور.

8) تولید محتوای مکتوب شامل اخبار اکران، گفتگو با عوامل فیلم، نقد و تحلیل اثر جهت انتشار در رسانه‌های اصلی گروه سینمایی هنر و تجربه و رسانه های رسمی و رسانه های فضای مجازی.

9) ایجاد صفحه اختصاصی در سایت هنر و تجربه شامل معرفی فیلم و کلیه محتواهای مکتوب، تصویری و ویدیویی.

10) عضویت تهیه‌کننده و کارگردان فیلم انتخاب شده در باشگاه هنر و تجربه.

11) تفاهم با سازمان صدا و سیما جهت پخش رایگان تیزر فیلم‌های هنر و تجربه که مورد تأیید اداره‌کل بازرگانی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد.

12) تفاهم با شهرداری برای بهره مندی از فضاهای تبلیغات شهری (بیلبورد، استرابورد و عرشه) جهت معرفی فیلم‌های گروه سینمایی هنر و تجربه.

 

و) باشگاه هنر و تجربه

1) عضویت در باشگاه ویژه اعضای افتخاری شامل بزرگان و پیشکسوتان سینما، اعضای حرفه‌ای شامل تهیه‌کننده و کارگردان فیلم‌های انتخاب شده برای اکران در گروه سینمایی هنر و تجربه و همچنین مخاطبان سینمای هنری و تجربی است.

2) عضویت در این باشگاه برای اعضای حرفه‌ای و مخاطبان سینمای هنری و تجربی سالانه است.

3) عضویت اعضای افتخاری به صورت خودکار سالانه تمدید می‌شود.

4) اعضای باشگاه امکان تماشای نامحدود فیلم‌های اکران شده در سینمای مرکزی هنر و تجربه به همراه دو نفر و بهره مندی از خدمات اختصاصی دیگر را دارند.

5) اعضای باشگاه با ارائه کارت عضویت امکان حضور در مراسم رونمایی، جلسات نقد و بررسی، کارگاه‌ها و کلیه رویدادهای گروه سینمای هنر و تجربه را دارند.

6) اعضای حرفه‌ای باشگاه امکان یک نوبت نمایش اختصاصی فیلم در سالن سینما با حضور مهمانان و نشست نقد و بررسی را پس از پایان دوره اکران فیلم دارند.

7) حق عضویت باشگاه هنر و تجربه برای مخاطبان سینمای هنری و تجربی به صورت سالیانه معین و اعلام می‌شود.

 

 

دانلود فرم درخواست نمایش فیلم در گروه سینمایی هنر و تجربه
 

مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، به عنوان زیر مجموعه سازمان سینمایی وزارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از تهیه کنندگان و فیلمسازان این حوزه که علاقمند به حضور در اکران فیلم‌های هنری و تجربی در قالب «گروه سینمایی هنر و تجربه» دعوت می‌نماید. نمایش‌های سینمایی هنر و تجربه برنامه‌ای جامع برای عرضه فیلم‌های ارزشمند و غیرتجاری است که نمایش آنها می‌تواند افقهای جدیدی در دیدگاه سینمایی پیشنهاد کند و برای توسعه زبان سینما دست به تجربیات در شیوه‌های بیانی بزند و به ارتقای دانش سینمایی تماشاگران و ارتقای کیفیت هنری سینمای ایران کمک کند.
نشانی: خیابان ولی عصر ، بالاتر از پارک ساعی ، نرسیده به توانیر نبش کوچه لنکران(احتشام سابق) ، طبقه سوم
کدپستی : 1434843619 - تلفن : 02188673281 - 02188673280